Krew pępowinowa – dlaczego wart

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kiedy dowiadujemy się, że już niedługo zostaniemy rodzicami, oprócz radości często towarzyszy nam także uczucie lęku i niepewności. Dzieci to ogromna radość dla rodziców, ale także odpowiedzialność i wyzwania dnia codziennego.

Rodzice oczekujący narodzin swojego dziecka mają sporo dylematów. Jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym, jest to czy przechowywać krew pępowinową naszego noworodka do ewentualnego przyszłego użytku medycznego? Od ponad 30 lat istnieje taka ewentualność na świecie. Dzisiaj w Polsce taka możliwość również jest. Dlaczego warto z takiej możliwości skorzystać? Przyjrzyjmy się bliżej roli i zastosowaniom krwi pępowinowej.

Czym zatem jest ta drogocenna substancja?

Krew pępowinowa to nic innego jak niewielka ilość krwi, która po urodzeniu się naszego malucha pozostaje w pępowinie. Należy ja poprać od razu po urodzeniu.

Badania udowadniają, że krew pępowinowa to doskonałe źródło krwiotwórczych komórek macierzystych, które mogą później być stosowane w większości przeszczepów komórek macierzystych. Są to specjalne komórki, które ułatwiają nie tylko odbudowę, ale także naprawę tkanki, która wcześniej została uszkodzona na przykład, przez różne choroby genetyczne, ale nie tylko genetyczne. Komórki macierzyste, są biologicznie młodsze i bardziej elastyczne niż dorosłe komórki macierzyste ze źródeł takich jak szpik kostny.

Korzyści z posiadania krwi pępowinowej jest wiele. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym.

– łatwe i szybkie pobranie

Najważniejsza informacja jest taka, że pobranie krwi pępowinowej jest całkowicie bezpieczne dla życia i zdrowia, zarówno noworodka, jak i młodej mamy. Ponad to jest zupełnie bezbolesne – tuż po urodzeniu dziecka pępowina zostanie zaciśnięta i przecięta, a lekarz pobiera krew pępowinową.

-okazja, która jest unikatowa

Krwi pępowinowa to nasza jedyna szansa na uchwycenie potężnych komórek macierzystych, unikalnych dla naszego dziecka Pod względem technicznym jest to idealne dopasowanie 6 z 6 typów tkanek HLA, idealne do przeszczepu. Komórki macierzyste naszego noworodka mają 50% szans, że będą pasować do rodzeństwa.

– ta krew może uratować życie

Komórki macierzyste pomagają zastąpić i odbudować chore komórki krwi, są bezcenne w leczeniu

– 80 chorób

Tyle właśnie schorzeń pozytywie reaguje na leczenie krwią pępowinową. To pokaźna liczba, a wśród takich schorzeń znajdują się również nowotwory np: białaczka. Komórki z krwi pępowinowej są budulcem organizmu dla krwi, narządów, tkanek i układu odpornościowego i są genetycznie unikalne dla każdego dziecka. Kiedy przechowujesz krew pępowinową swojego dziecka, zachowujesz unikalny zasób biologiczny, który jest jak zestaw do samodzielnej naprawy nie tylko dla dziecka

– pomoc również dla krewnych

Nie tylko dziecko od którego została pobrana krew pępowinowa może z niej skorzystać. Również komórek macierzystych, którzy mają spokrewnionego dawcę, również mają lepsze wskaźniki przeżycia

– przyszłość jest w krwi pępowinowej

Badania nad komórkami macierzystymi trwają nieustanie od wielu lat. Naukowcy badają już wpływ, jaki komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej mogą mieć na uszkodzenie na przykład rdzenia kręgowego czy na cukrzycę typu 1 lub uszkodzenia mózgu, choroby serca, udar, chorobę Alzheimera i chorobę Parkinsona.

Pamiętajmy, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej naszego noworodka są idealnie dopasowane genetycznie do dziecka, z którego pochodzą i mają bardzo duże prawdopodobieństwo odpowiedniego dopasowania przeszczepu dla rodzeństwa i rodziców.