Kalorie – myślimy o nich najczęściej w kontekście ich redukcji. Jednak kalorie nie są dla nas czymś złym. Kaloria jest jednostką miary. Miary energii, którą nasze ciało może uzyskać z posiłków, które mu dostarczamy w jedzeniu i piciu. Oczywiście w momencie gdy spożywamy większą ilość kalorii niż nasz organizm jest w stanie spalić poprzez aktywność, wtedy może pojawić się problem z przyrostem masy ciała.
Prawda jest taka, że właściwie prawie wszystko co jemy i pijemy ma w sobie kalorie. Jedne produkty maja ich niewiele w dużej ilości produktu, inne wręcz odwrotnie, w niewielkiej ilości produktu zawierają mnóstwo kalorii.
Jak więc prawidłowo zadbać o dietę naszych dzieci? Ile kalorii powinny przyjmować aby odżywiać się zdrowo? Aby rozwijały się prawidłowo do swojego wieku? Czy płeć naszego dziecka ma znaczenie jeśli chodzi o potrzeby kaloryczne?
Nasze dzieci są jak wiemy różne, również rozwijają się w innym, choć wciąż prawidłowym dla wieku tempie. A więc nie ma jednej rygorystycznej miary kalorycznej dla konkretnego wieku dziecka.
Dodatkowo w okresie dojrzewania dziewczynki mogą potrzebować więcej energii czyli kalorii niż po za tym okresem. Na ogół jednak to chłopcy są tą grupą, która potrzebuje tych kalorii więcej. Jeszcze inne zapotrzebowanie (większe) będą miały nasze dzieci, jeśli regularnie uprawiają aktywność fizyczną.
Przyjrzyjmy się zatem jak przedstawia się zapotrzebowanie kaloryczne dzieci w poszczególnym wieku:
- Pierwszy rok życia naszego dziecka:
– 0-3 miesiące to około 120 kcal/ na kilogram masy ciała
– 4-6 miesięcy to około 110 kcal/ na kilogram masy ciała
– 7-9 miesięcy to około 100 kcal/ na kilogram masy ciała
– 10 -12 miesięcy to około 90 kcal/ na kilogram masy ciała
- 1-3 lata to około 1300 kcal dziennie,
- 4-6 lat to około 1700 kcal dziennie,
- 7-10 lat to około 2400 kcal dziennie,
- 11-14 to u dziewczynek około 2200 kcal dziennie u chłopców około 2700 kcal dziennie,
- 15-18 to przedział między 2100 a 2800 kcal dziennie w zależności od trybu funkcjonowania naszych dzieci i intensywności aktywności fizycznej jaką prowadzą bądź nie.
Należy pamiętać aby dieta naszych dzieci nie tylko zaspokajała codzienne zapotrzebowanie kaloryczne ale także aby była urozmaicona i zawierała substancje odżywcze odpowiednie do wieku naszych dzieci. Maluchy rozwijają się bardzo szybko więc ich zapotrzebowanie kaloryczne będzie większe.
Unikajmy podawanie dzieciom jedzenia typu fast food. Im młodsze dziecko tym większe prawdopodobieństwo, iż jedzenie tego typu może spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Oprócz nieprzyjemności jakie to za sobą niesie, może także prowadzić do niedoboru minerałów i witamin w organizmie naszych dzieci.
Pamiętajmy! Dzieci nie powinny być poddawane żadnym rygorystycznym dietom. Kontrolujmy jakość i ilość przyjmowanych przez nasze pociechy pokarmów i zachęcajmy je do regularnej, nawet delikatnej aktywności fizycznej.