Andrzejkowy wieczór z dziećmi.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Andrzejki tuż tuż, i choć wielu z nas zabawa andrzejkowa kojarzy się głównie z okazją do spotkań z dorosłymi, to warto pomyśleć też, ze jest to kolejna okazja aby spędzić trochę czasu na zabawie z naszymi dziećmi. Dobrym pomysłem jest tez zaproszenie znajomych z dziećmi, wspólna zabawa to doskonały pomysł na integracje. Maluchy uwielbiają konkursy, gry i wróżby.
Andrzejki obchodzimy w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, ponieważ zgodnie z dawną tradycją św. Andrzej uchyla nam rąbka tajemnicy dotyczącej naszej przyszłości i tego co nas w niej czeka.

Wróżbą, która chyba wszystkim kojarzy się z andrzejkami jest lanie wosku. Klasyczna zabawa, która w przypadku dzieci zawsze powinna się odbywać pod opieką dorosłych. Co nam będzie potrzebne? Najważniejsze to roztopiony wosk, klucz z dziurką i miska z zimną wodą. Przelewamy wosk przez dziurkę od klucza, prosto do miski z zimną wodą. Kiedy wosk na wodzie zastygnie podnosimy go do światła i zaczynamy zabawę w odgadywanie co pokazuje powstały na ścianie cień. Z jego kształtu wróżymy przyszłość autorowi figurki. Co więc oznaczają dane kształty? Oto kilka przykładowych tłumaczeń:
Anioł – symbolizuje szczęście,
dzikie zwierzę – przygodę,
samochód, samolot – to symbol podróży,
pieniądz – to bogactwo,
jabłko – sukces,
gniazdo – przyjadą do Ciebie goście,
jajko – spełnią się Twoje marzenia,
klucz – staniesz przed sporym wyzwaniem,
żaba – kolejny rok będzie spokojny,
motyl – czeka cię dużo zmian.
Kolejnym klasykiem zabaw andrzejkowych jest zabawa w układanie butów. Ta popularna wróżba to świetna zabawa nie tylko dla maluchów. Co potrzebujemy? Niewiele. Zabawa jest bardzo prosta. Wystarczą prawe buty osób biorących udział w zabawie i trochę przestrzeni. Wyznaczamy punkt w pokoju, od którego zaczniemy zabawę „krok po kroku” (będziemy przekładać ostatni but na początek). W taki sposób przestawiamy buciki, aby dotrzeć do wybranej wcześniej mety, na przykład drzwi, progu czy szafy. But dziecka, który „dotrze” jako pierwszy do celu wskaże nam zwycięzcę zabawy. Osoba ta będzie miała możliwość uzyskania jakiejś nagrody lub przywileju. Możemy też „wywróżyć”, że zwycięzca jako pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni.

Doskonałą zabawą dla najmłodszych będzie także wróżenie z dłoni. Tu potrzebujemy również niewiele. Przyda się kapelusz, czapka, miska (coś z czego dzieci będą mogły losować kolorowe karteczki), do tego farbki i białe kartki. Dzieci losują po jednej karteczce. Malują samodzielnie lub z nasza pomocą swoje rączki w kolorze wylosowanej karteczki i odbijają dłoń na kartce. Następnie pozostaje tylko odczytać co mówi o nas nasz odcisk:
– krótkie palce, w krótkim czasie osiągniesz coś, o czym marzysz
– długie palce, czeka Cię daleka podróż!
– cienko odciśnięte palce, zacznij oszczędzać, inaczej będzie cienko
– grubo odciśnięte palce, to będzie dla Ciebie dobry rok
– lekko rozczapierzone palce, jesteś bardzo pomocny
– mocno rozczapierzone palce, jesteś bardzo odważny

Innym pomysłem może być zabawa w rozwiązywanie supełków. Potrzebujemy długiej sznurówki lub tasiemki, na której zawiązujemy supły. Wyznaczamy czas i rozpoczynamy rozwiązywanie. Im więcej uda się uczestnikom zabawy rozwiązać supełków, tym więcej marzeń uda się im spełnić w najbliższym roku. Jeśli sznurek jest dość długi, w zabawie jednocześnie może wziąć udział więcej osób.
Zabaw, które możemy zaproponować naszym dzieciom w tę inna niż wszystkie noce w roku jest naprawdę dużo. Szczerze zachęcamy do wspólnej zabawy z dziećmi wszak nie od dzisiaj wiadomo, że najcenniejsze co możemy podarować naszym dzieciom to wspólnie spędzony czas, także na zabawie. A jeśli do wróżb dołożycie jeszcze andrzejkowe piosenki dla dzieci i robienie bananowych muffinek czy pieczenie frytek np. z batatów, dzieci będą zachwycone. Bawcie się dobrze i pamiętajcie żeby wytłumaczyć dzieciom, że są to tylko zabawy andrzejkowe, aby nie traktowały wróżb zbyt poważnie.