Choroba bostońska czyli potocznie bostonka, to w języku angielskim HFMD – czyli hand foot and mouth disease. Oficjalna więc nazwa choroba bostońskiej to właśnie zespół dłoni, stóp i ust. Chorobę wywołują głównie wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów. Jest to choroba, która dotyka głównie dzieci. Najbardziej narażone są maluchy do 5-tego roku życia, co nie oznacza, że starsze dzieci nie chorują. Przeciwnie zdarzają się również zachorowania u starszych dzieci a nawet u osób dorosłych. Jednak przypadki te są rzadsze niż u maluchów. Infekcja, jak sama nazwa wskazuje zwykle dotyczy rąk, stóp i jamy ustnej, czasami zdarza się nawet, że obejmuje narządy płciowe, pośladki i pachwiny.
Bostonka najczęściej atakuje dzieci w żłobkach i przedszkolach. Maluchy zarażają się nią od siebie wręcz błyskawicznie. A ponieważ kiedy mówimy o bostonce, mamy do czynienia z wirusem, to jej rozprzestrzenianie się jest tak samo łatwe i szybkie jak w większości infekcji wirusowych. Najprostszą drogą jest kontakt z kropelkami oddechowymi, te zawierają w sobie cząsteczki wirusa w kaszlu lub kichaniu chorego. Drugą najczęstszą drogą transmisji jest dotykanie zarażonej osoby lub nawiązywanie innego bliskiego kontaktu, na przykład przytulanie się, całowanie czy korzystanie z jednej filiżankami lub tych samych sztućców. Groźne jest także dotykanie przedmiotów i powierzchni, na których znajduje się wirus (np. klamki, pilot, zabawki), a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust. Wirusem możemy zarazić się też przez kontakt z kałem osoby zarażonej, czyli np. podczas zmiany pieluszki u naszego malucha.
Osoby z tym schorzeniem są zwykle najbardziej zaraźliwe w pierwszym tygodniu swojej choroby. Zdarza się, że chorujący mogą czasami przenosić wirusa na innych przez kilka dni lub tygodni po ustąpieniu objawów lub jeśli nie mają żadnych objawów.
Objawy choroby bostońskiej często mylone są z ospą wietrzną (głównie ze względu na pęcherze), jednak są to dwie różne choroby.
Pierwsze objawy bostonki pojawiają się zazwyczaj około 5-tego dnia od zakażenia. Chorobie zazwyczaj towarzyszą objawy grypopodobne: ogólnie złe samopoczucie, gorączka, rozbicie, zmniejszony apetyt. Innymi bardzo charakterystycznymi objawami są pęcherze surowicze w gardle i jamie ustnej często przekształcają się w owrzodzenia i nadżerki, które powodują dyskomfort i ból przy przełykaniu. Te bolesne owrzodzenia jamy ustnej pojawiają się jeden lub dwa dni po rozpoczęciu gorączki u dziecka. Najpierw pojawiają się jako małe czerwone plamki, często w pierwszej kolejności w tylnej części jamy ustnej. W kolejnych dniach wysypka obejmuje też stopy, dłonie i inne charakterystyczne miejsca.
Bostonka ma zwykle łagodny przebieg i ustępuje w ciągu 7–10 dni, bez jakichkolwiek następstw i powikłań. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Ale jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko przyjmuje zbyt mało płynów, odmawia jedzenia, jest bardzo osłabione, objawy się nasilają lub nie ustępują po 10 dniach, należy skontaktować się z pediatrą. Zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko jest bardzo małe, poniżej 6 miesiąca życia.
Warto pamiętać iż, możesz zapobiec zarażeniu lub rozprzestrzenianiu się chorób rąk, stóp i jamy ustnej, wykonując proste czynności higieniczne tj: częste i dokładne mycie rąk mydłem, oczyszczanie i dezynfekcja przestrzeń i przedmioty, które często dotykają domownicy.
Trzeba zaznaczyć, że choroba bostońska u dzieci ma łagodniejszy przebieg, niż u dorosłych.