Czy to ospa wietrzna?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Chociaż sezon czyli zdecydowana większość zachorowań na ospę wietrzną przypada na przedwiośnie i wiosnę to jednak dwa ostatnie miesiące w roku również sprzyjają tej chorobie zakaźnej.

Ospa wietrzna jest infekcją wirusową, cechującą się wysoką zakaźnością. Kiedyś była dość częsta i powszechna, dziś występuje rzadziej, ponieważ mamy skuteczne szczepionki przeciw tej chorobie. Zauważyć należy jednak, że od paru lat zaobserwować możemy wzrost zachorowań i spadek szczepień. Większość dzieci choruje w sposób łagodny i bez konsekwencji powikłań, zwłaszcza jeśli są to maluchy do 10 roku życia. Układ odpornościowy dzieci do tego wieku radzi sobie z infekcjom najlepiej. Wytwarza przeciwciała, które zwalczają wirusa, a co najważniejsze, w następstwie przebytej infekcji zapewnia przed chorobą ochronę już na całe życie. Niezwykle rzadko zdarza się bowiem, aby chorować na ospę więcej niż raz w życiu.

Jakie objawy będą świadczyły o zakażeniu ospa wietrzna?

– ogólne złe samopoczucie,

– utrata apetytu,

– obrzęk węzłów chłonnych,

– wysoka gorączka,

– ból gardła,

– ból brzucha,

– ból głowy,

 

Jednak najbardziej charakterystycznym objawem, wskazującym na infekcje jest wysypka.

Pojawia się zazwyczaj 1 -2 dni po wystąpieniu wcześniej wymienionych objawów.

Początkowo zauważyć możemy na ciele dziecka plamy. Mogą być szare, fioletowe, brązowe na ciemniejszej karnacji lub czerwone jeśli skóra naszego dziecka jest jasna. W następnym etapie plamy na skórze będą się rozwijać w skupiska, na których pojawią się małe pęcherze. Najczęstsze miejsca w których się w pierwszej kolejności to klatka piersiowa dziecka, brzuch, plecy i twarz. Jednak z czasem zmiany pojawia się na całej skórze dziecka, łącznie ze skórą głowy.

Pojawiające się pęcherze są uciążliwe i ich cechą charakterystyczną oprócz wyglądu jest to, że niezwykle mocno swędzą. Kiedy starsze zmiany goja się i zasychają, pojawiają się w ich miejsce nowe. Większość zmian w postaci strupów zasycha po 7-10 dniach, ale samo ich odpadanie i całkowite zagojenie się skóry może potrwać nawet kilka tygodni.

Należy niezwykle uważać, gdyż mocno swędzące zmiany powodują chęć ich drapania co u dzieci, zwłaszcza małych może być trudne do powstrzymania. Rozdrapane rany po infekcji lub takie, które ulegają zakażeniu pozostawiają trudne do zagojenia się blizny.

Choroba ta najbardziej zakaźna jest około dwóch dni przed pojawieniem się wysypki, aż do czasu gdy wszystkie pęcherze i strupy na ciele dziecka całkowicie wyschną czyli około tygodnia. Dobra informacja jest taka, że najczęściej dzieci chorują łagodniej niż dorośli i ryzyko powikłań u naszych pociech jest stosunkowo niewielki.

 

Leczenie ospy wietrznej skupia się na łagodzeniu objawów. Głownie gorączki i swędzenia. Pamiętać należy także o tym, aby dziecko podczas choroby przyjmowało dużą ilość płynów i sporo odpoczywało.

Bardzo rzadko zdarza się, aby dzieci chorujące na ospę wietrzną wymagały hospitalizacji.