Pleśniawki, czyli zmiany w obrębie jamy ustnej to infekcja wywołana przez drobnoustroje drożdżakowe zwane inaczej Candida. Pleśniawki występujące w jamy ustnej u niemowląt zwykle nie są poważnym schorzeniem i możemy je łatwo wyeliminować.
Grzyby Candida to część naszej flory fizjologicznej, oznacza to, że naturalnie występują na naszej zdrowej skórze i w naszym przewodzie pokarmowym. Dopiero kiedy dochodzi do nadmiernego przerostu grzybów, dochodzi do wykwitów, które popularnie nazywamy pleśniawkami.
Pamiętajmy, że infekcja grzybem Candida może mieć kilka postaci – jeśli występuje w jamie ustnej to nazywamy ją pleśniawką, jeśli natomiast wystąpi w okolicy pieluszki to jest to drożdżowa wysypka pieluszkowa, a gdy pojawi się w innych miejscach na ciele to wtedy mamy do czynienia z drożdżycą.
Co sprzyja występowaniu pleśniawek u naszego malucha?
- Obniżona odporność,
- Częste korzystanie ze smoczka,
- Niska waga urodzeniowa
- Poród przedwczesny,
- Branie antybiotyku przez dziecko,
- Poród zakażonym drożdżycą kanałem rodnym matki,
- Niektóre leki wziewne np. na astmę,
- Karmienie zarażoną drożdżyca piersią
Czym charakteryzują się pleśniawki?
- Są to małe, płaskie, białe lub żółtawe plamki, które znajdują się najczęściej na języku, dziąsłach, podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków naszego dziecka,
- Czasem łączą się w większe plamy i wyglądając jak twarożek, mogą też wyglądać jak biała powłoka,
- Mogą powodować ból lub dyskomfort podczas ssania czy połykania, przez co nasze dziecko może nie jeść i nie pić tyle, ile zwykle
- Delikatne pocieranie wacikiem nie powoduje, że zmian schodzi, zazwyczaj powoduje delikatne krwawienie
Jak sobie poradzić z pleśniawkami?
Najczęściej wystarczają leki przeciwgrzybicze dostępne w aptece bez recepty. Są to albo syropy albo tabletki, z zależności od wieku naszego malucha. Jednak jak w każdej sytuacji, w której w grę wchodzi zdrowie, najlepiej skonsultować się z naszym pediatra, aby potwierdził lub wykluczył nasze podejrzenia.
Po wdrożeniu prawidłowego leczenia objawy ustępują po około 4-5 dniach, jednak leki należy wybrać do końca, zgodnie z zaleceniem lekarza, aby uniknąć nawrotu infekcji.