Zbliżają się mikołajki i wszystkie dzieci, czy starsze czy młodsze, z niecierpliwością wyglądają choćby najdrobniejszego upominku od Mikołaja. Niejednokrotnie jest to, dla nas rodziców, bardzo trudne zadania, aby w dzisiejszy świecie, pełnych wszystkiego pólek w sklepach, znaleźć prezent wartościowy i rozwojowy dla naszego malucha. Starsze dzieci, często ułatwiają nam zadanie, pisząc list do
Świętego Mikołaja, a co z naszymi najmłodszymi pociechami? Jaki prezent wybrać? Na co się decydować? Jako, że Mikołajki kojarzą się z mniejszymi upominkami to dziś skupimy się na ogólnodostępnym i jednocześnie, jednym z najlepszych wyborów na prezent, jakim jest – książka. Dlaczego czytanie jest tak istotne? Dlaczego nie powinniśmy odpuszczać tej formy spędzania czasu z dzieckiem?
Nie wiele jest rzeczy, które niosą za sobą tak potężny rozwój naszych dzieci jak regularne czytanie książek, nawet już na etapie ciąży. Dziecko nie musi znać alfabetu czy nawet nie musi swobodnie samo chwytać książeczki. Wprowadźmy naszego malucha w bajeczny świat książek czytając mu.
Zanim nasze dzieci nauczą się samodzielnie czytać, zaszczepmy w nich pasje do książek, aby w przyszłości same chętnie po nie sięgały. To inwestycja w rozwój intelektualny i emocjonalny naszych dzieci. Wspólne słuchanie i oglądanie chociażby najprostszych książeczek czy opowiadań to czynności, które również w sposób szczególny budują więź na linii dziecko – rodzic i są przyjemną formą spędzania wspólnego czasu. Chociaż prawdopodobnie nie zauważamy tego na co dzień to trzeba jasno podkreślić, że korzyści płyną z regularnego czytania dzieciom są zdumiewające. Dajemy w ten prosty sposób naszym pociechom poczucie bezpieczeństwa, komfort, pewność siebie. Budujemy w dziecku poczucie własnej wartości, wzbogacamy ich słownictwo i pobudzamy wyobraźnie. Co ciekawe, badania sugerują, że regularne czytanie dzieciom przed snem, wpływa także na spokojny sen. Dodatkowymi korzyściami są bezsprzecznie poświęcony dziecku czas i nasza uwaga, co w dzisiejszych czasach bywa niestety dobrem luksusowym.
Czytanie, zwłaszcza na głos, ale także słuchanie słów przez najmłodszych, pomaga rozwijać zdolności językowe już od pierwszych miesięcy życia. Starszym dzieciom pomaga zwiększyć zasób słownictwa i budować bardziej złożone zdania, co może poprawiać dzieciom pewność siebie w rozmowach i ułatwiać wyrażanie swoich emocji. Czytanie często daje jedyną możliwość przebywania z maluchem jeden na jeden. Zwłaszcza kiedy nie jesteśmy rodzicami jedynaka. A to z kolei buduje więź i tworzy wspólne dobre wspomnienia.
Regularne czytanie dzieciom czy oglądanie książeczek uczy również nasze dzieci poznawania i nazywania emocji. Uczy jak je wyrażać i jak sobie z nimi radzić. Czytając regularnie ustalamy dziecku rutynę, która rozwija dzieci w każdym wieku. Warto więc dodać starszym dzieciom czytanie czy wspólne czytanie z młodszymi do codziennego harmonogramu. Wyrobienie takiego nawyku nie jest trudne, a skutkiem oprócz poznawania nowych bohaterów i przygód będzie rozwój umiejętności naszego dziecka poprzez przyjemne spędzanie czasu z lekturą.
Jak widzimy czytanie posiada masę korzyści i jest bardzo rozwojowe. Pamiętajmy jednak aby dobierać lekturę do wieku i rozwoju emocjonalnego naszych dzieci. Czytanie to wspaniały nawyk, ale nawyki jak wiemy trzeba wyrabiać. Potrzebna jest regularność i powtarzalność, aby zakorzenić w naszych dzieciach miłość do książek.