Gorączka u dzieci

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Za oknem deszcz, wiatr i plucha – luty, sezon chorobowy u dzieci więc w pełni. Dziecko staje się marudne, rozdrażnione, senne, mniej aktywne, nie chce jeść. To najczęściej znak, że zbliża się infekcja – wirusowa bądź bakteryjna. Głównym objawem wtedy niestety jest niezbyt przyjemna gorączka.

 

Kiedy mówimy o gorączce?

Prawidłowa temperatura ciała to temperatura około 37 stopni Celsjusza. Ale czy 37.1 to już gorączka? W prawdzie gorączka to temperatura powyżej normy, jednak  podwyższona temperatura ciała – zazwyczaj w granicach 37–37.9°C to stan podgorączkowy.  Stan ten jest dla nas sygnałem, że organizm mobilizuje się do walki z chorobą. Nie wymaga on jeszcze podania leków przeciwgorączkowych, powinien jednak wzmocnić naszą czujność. O gorączce mówimy zatem kiedy termometr pokazuje powyżej 38–38,5°C.

 

Jak i gdzie prawidłowo mierzyć temperaturę dzieciom i niemowlętom?

To jak i gdzie najbardziej odpowiednio zmierzyć temperaturę zależy głownie od tego w jakim wieku jest nasze dziecko.

U najmłodszych w wieku do 2 roku życia – najlepszym wyborem będzie pomiar przy tętnicy skroniowej (35,6–37,9°C) lub w odbycie ( prawidłowa temperatura to 36,6–38,0°C)

U nieco starszych maluchów w wieku od 3 do 5 lat – również pomiar w okolicach tętnicy skroniowej będzie dobrym wyborem, jak i w uchu (35,6–37,7°C) czy jamie ustnej (35,4–37,7 ℃)

U dzieci, które ukończyły 5 rok życia – także pomiar przy tętnicy skroniowej będzie prawidłowy wyborem, a także pomiar w ustach i pod pachą (35,6–37,2°C)

 

Prawdą jest, że organizm dziecka podnosi temperaturę, aby zabić zarazki. Gorączka stymuluje obronę organizmu, wysyłając białe krwinki oraz inne komórki jako „wojowników” do walki z przyczyną trapiącej naszego malucha infekcji. Jakie więc są najczęstsze przyczyny występowania gorączki u dzieci?

 

  • Wszelkie zakażenia w obrębie układu oddechowego tj: wirusowe zakażenie dróg oddechowych (np. przeziębienie, zapalenie gardła), rumień nagły czyli powszechnie znana trzydniówka, grypa, angina paciorkowcowa czy zapalenie płuc,
  • Zakażenia bakteryjne np.: układu moczowego, infekcja nerek,
  • Nieżyt jelitowo-żołądkowy – czyli dobrze znana rodzicom grypa żołądkowa – jelitówka,
  • Zapalenie ucha środkowego,
  • Wszelkie choroby zakaźne np. ospa wietrzna, choroba dłoni, stóp i ust – powszechnie znana pod nawą – bostonka,
  • Odczyn poszczepienny,

 

Część z rodziców dopisałaby pewnie jeszcze do tej listy ząbkowanie, jednak gdy nasz maluch ząbkuje, najczęściej towarzyszy temu mu stan podgorączkowy. Jeśli podczas ząbkowania mamy do czynienia z gorączką to bardzo prawdopodobne jest, że jednak dziecko ma jakąś infekcję.

Jak pomóc maluchowi, który gorączkuję?

Kiedy temperatura dziecka przekroczy 38,0°C należy sięgnąć po leki obniżające temperaturę ciała tj: ibuprofen – przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowym- możemy go stosować u dzieci, które skończyły 4 miesiąc życia.  U mniejszych dzieci możemy zastosować paracetamol – przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, bezpieczny nawet dla noworodków. Inne możliwości to zastosować zimne okłady lub chłodną kąpiel.  Pamiętajmy, że mimo, iż naszemu dziecku jest wtedy zimno, złym pomysłem jest dodatkowe ogrzewanie dziecka np. dodatkową warstwą ubrań, kocem itp.

Bardzo ważne podczas gorączkowania jest aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu u naszych dzieci. Pilnujmy aby dzieci dużo piły i uzupełniały płyny (najlepiej, żeby były to chłodne płyny).

 

W większości przypadków gorączka jest nieszkodliwa i ustępuje samoistnie w ciągu 3 dni. Jednak kiedy tak się nie dzieje, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.