Grypa – niebezpieczeństwo dla dzieci

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Pogoda w jednym momencie zmieniła się z pięknej złotej jesieni w aurę całkowicie zimową. Aspekty krajobrazowe są niepodważalne ale dodatkowym skutkiem takiej zmiany są choroby, zwłaszcza dzieci. Nagle w żłobku frekwencja spada, w przedszkolu pojawia się mniej dzieci a w szkołach wiele ławek pozostaje pustych bo nasze dzieci zaczynają chorować.

To już niestety ten czas, kiedy wśród przeziębienia i łagodniejszych infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych pojawia się ona – grypa.  Choroba sezonowa, którą wywołują trzy typy wirusa grypa.

grypa wywołana przez wirusa typu A i B – to ta infekcja towarzysząca nam corocznie każdej zimy. Są to takie typy wirusa, które często powodują nasze poważne osłabienie i choroba przebiega bardziej intensywnie. Dodatkowo grypa typu A i B bardzo szybko i w łatwy sposób się rozprzestrzenia, a wirusy te maja tendencje do ciągłego zmieniana się czyli mutacji, a to powoduje, że każdego roku jesteśmy tak samo narażeni zachorowanie na grypę, nawet po jej przechorowaniu.

grypa wywołana przez wirusa typu C – ta infekcja powoduje bardzo łagodną formę choroby, która daje niewielki, często nieutrudniające nam funkcjonowania objawy lub nie daje objawów wcale. Nie jest również tak zaraźliwa jak wirusy typu A i B.

 

Niestety w miesiącach zimowych króluje grypa typu A i B. jest bardzo zaraźliwa i bardzo łatwo się rozprzestrzenia. W momencie kiedy dzieci spędzają ze sobą dużo czasu w żłobku, szkole czy przedszkolu, bardzo trudno jest uchronić nasze dziecko przed zachorowaniem kiedy w grupie pojawi się grypa. Wirus grypy, jak większość wirusów rozprzestrzenia się drogą kropelkową, podczas gdy chory kicha i kaszle, a nawet przenosi się w powietrzu i wystarczy, że dziecko przebywa w ich pobliżu i oddycha powietrzem z wirusem. Dodatkowo wirus osiada na powierzchniach  i przedmiotach, także na zabawkach, książeczkach, kredkach czy klamkach. Dzieci jak wiadomo mają naturalny odruch częstego dotykania buzi, nosa czy oczu, co w zupełności wystarczy, aby doszło do infekcji.

Dzieci poniżej 5 roku życia są częściej narażona na powikłania związane z przechorowaniem grypy. Wiadomo, że choroba atakuje górne drogi oddechowe i może mieć różny przebieg – od łagodnego do naprawdę ciężkiego i niebezpiecznego dla zdrowia i życia.

Cechą bardzo charakterystyczną dla objawów grypy jest wystąpienie symptomów nagle i od razu kilku na raz.

Jakie objawy sugerują, że nasz maluch może chorować na grypę?

– wysoka gorączka – nawet 40°C

– zmęczenie,                                                                                                 

– dreszcze,

– bóle mięśni,

– ból głowy,

– ból gardła,

– ból uszu,

– zatkany nos,

– katar,

– kaszel,

– nudności,

– biegunka,

– wymioty

Objawy brzmią poważnie, ma szczęście większość dzieci wraca do formy po około 7 dniach. Tu jednak zauważyć trzeba, że grypa dla dzieci może być bardziej niebezpieczna. Powikłania po grypie mogą mieć bardzo konkretne skutki takie jak: odwodnienie, zapalenie płuc, problemy z zatokami, zapalenie uszu, astma czy nawet problemy z sercem.

W momencie kiedy podejrzewamy grypę u naszego dziecka, zawsze najlepiej skonsultować się naszym pediatrom. Leczenie zwykle jest objawowe i nie wymaga specjalistycznych lekarstw na receptę, jednak odpowiedni dobór środków farmakologicznych przyniesie szybszą ulgę naszemu dziecku i pozwoli uniknąć ewentualnej hospitalizacji (co w przypadku małych dzieci zdarza się powszechnie ze względu na odwodnienia) i powikłań.

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, aby uniknąć ciężkiej postaci choroby, powikłań czy infekcji zupełnie, są coroczne szczepienia dzieci na grypę. Szczepić możemy już maluchy, które ukończyły 6 miesiąc życia.