Pogoda w jednym momencie zmieniła się z pięknej złotej jesieni w aurę całkowicie zimową. Aspekty krajobrazowe są niepodważalne ale dodatkowym skutkiem takiej zmiany są choroby, zwłaszcza dzieci. Nagle w żłobku frekwencja spada, w przedszkolu pojawia się mniej dzieci a w szkołach wiele ławek pozostaje pustych bo nasze dzieci zaczynają chorować.
To już niestety ten czas, kiedy wśród przeziębienia i łagodniejszych infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych pojawia się ona – grypa. Choroba sezonowa, którą wywołują trzy typy wirusa grypa.
– grypa wywołana przez wirusa typu A i B – to ta infekcja towarzysząca nam corocznie każdej zimy. Są to takie typy wirusa, które często powodują nasze poważne osłabienie i choroba przebiega bardziej intensywnie. Dodatkowo grypa typu A i B bardzo szybko i w łatwy sposób się rozprzestrzenia, a wirusy te maja tendencje do ciągłego zmieniana się czyli mutacji, a to powoduje, że każdego roku jesteśmy tak samo narażeni zachorowanie na grypę, nawet po jej przechorowaniu.
– grypa wywołana przez wirusa typu C – ta infekcja powoduje bardzo łagodną formę choroby, która daje niewielki, często nieutrudniające nam funkcjonowania objawy lub nie daje objawów wcale. Nie jest również tak zaraźliwa jak wirusy typu A i B.
Niestety w miesiącach zimowych króluje grypa typu A i B. jest bardzo zaraźliwa i bardzo łatwo się rozprzestrzenia. W momencie kiedy dzieci spędzają ze sobą dużo czasu w żłobku, szkole czy przedszkolu, bardzo trudno jest uchronić nasze dziecko przed zachorowaniem kiedy w grupie pojawi się grypa. Wirus grypy, jak większość wirusów rozprzestrzenia się drogą kropelkową, podczas gdy chory kicha i kaszle, a nawet przenosi się w powietrzu i wystarczy, że dziecko przebywa w ich pobliżu i oddycha powietrzem z wirusem. Dodatkowo wirus osiada na powierzchniach i przedmiotach, także na zabawkach, książeczkach, kredkach czy klamkach. Dzieci jak wiadomo mają naturalny odruch częstego dotykania buzi, nosa czy oczu, co w zupełności wystarczy, aby doszło do infekcji.
Dzieci poniżej 5 roku życia są częściej narażona na powikłania związane z przechorowaniem grypy. Wiadomo, że choroba atakuje górne drogi oddechowe i może mieć różny przebieg – od łagodnego do naprawdę ciężkiego i niebezpiecznego dla zdrowia i życia.
Cechą bardzo charakterystyczną dla objawów grypy jest wystąpienie symptomów nagle i od razu kilku na raz.
Jakie objawy sugerują, że nasz maluch może chorować na grypę?
– wysoka gorączka – nawet 40°C
– zmęczenie,
– dreszcze,
– bóle mięśni,
– ból głowy,
– ból gardła,
– ból uszu,
– zatkany nos,
– katar,
– kaszel,
– nudności,
– biegunka,
– wymioty
Objawy brzmią poważnie, ma szczęście większość dzieci wraca do formy po około 7 dniach. Tu jednak zauważyć trzeba, że grypa dla dzieci może być bardziej niebezpieczna. Powikłania po grypie mogą mieć bardzo konkretne skutki takie jak: odwodnienie, zapalenie płuc, problemy z zatokami, zapalenie uszu, astma czy nawet problemy z sercem.
W momencie kiedy podejrzewamy grypę u naszego dziecka, zawsze najlepiej skonsultować się naszym pediatrom. Leczenie zwykle jest objawowe i nie wymaga specjalistycznych lekarstw na receptę, jednak odpowiedni dobór środków farmakologicznych przyniesie szybszą ulgę naszemu dziecku i pozwoli uniknąć ewentualnej hospitalizacji (co w przypadku małych dzieci zdarza się powszechnie ze względu na odwodnienia) i powikłań.
Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, aby uniknąć ciężkiej postaci choroby, powikłań czy infekcji zupełnie, są coroczne szczepienia dzieci na grypę. Szczepić możemy już maluchy, które ukończyły 6 miesiąc życia.