Infekcja ucha u dziecka

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zapalenie ucha – brzmi groźnie, choć tak naprawdę to dość częste, żeby nie powiedzieć powszechne schorzenie, które dotyka nawet co czwartego malucha do pierwszego roku życia. Najczęściej jest to zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego. Zapalenia ucha wewnętrznego występuję zdecydowanie rzadziej.

Zapalenie najczęściej przebiega z infekcjom nosa i gardła, choć nie jest to normą, to właśnie po przebytym przeziębieniu lub innej infekcji dróg oddechowych, atakuje najczęściej. Główną przyczyna wywołującą stan zapalny są bakterie lub wirusy, ale zdarzyć może się też tak, że za zapalenie u naszego dziecka odpowiedzialne będą zakażenia grzybicze.

Infekcje potrafią spowodować obrzęk błon śluzowych w nosie i gardle dziecka oraz osłabić jego normalną odporność, upośledzając przy tym zdolność do usuwania bakterii z nosa, zwiększając tym samym ich zalegającą ilość. Tym sposobem może również dojść do upośledzenia prawidłowych funkcji trąbki Eustachiusza. Jej prawidłowe funkcjonowanie zapewnia nam utrzymanie prawidłowego ciśnienia w uchu. Upośledzona funkcja działania trąbki Eustachiusza będzie powodowała zmiany ciśnienie w uchu środkowym, zaś płyn czy też wysięk może tworzyć się i zbierać w uchu środkowym, a następnie bakterie i wirusy namnażające się w nim, będą odpowiedzialne za spowodowanie stanu zapalnego w uchu środkowym naszego malucha. Podwyższone ciśnienie zaś powoduje wybrzuszenie błony bębenkowej, a to prowadzi do pierwszych objawów takich jak bólu i rozdrażnienie u małych dzieci. Może się zdarzyć również, że dojdzie do pęknięcia powodującego drenaż płynu w przewodzie słuchowym.

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić u najmłodszych?

  • Rozdrażnienie,
  • Niespokojny sen,
  • Zmniejszona aktywność dziecka,
  • Brak apetytu,
  • Gorączka,
  • Wymioty,
  • Biegunka,
  • Dotykanie, pocieranie ucha lub jego okolic
  • Nadmierny wyciek wydzieliny z ucha

U starszych dzieci możemy także zaobserwować gorączkę i ból ucha, który zazwyczaj pojawia się nagle. Czasem mogą wystąpić też problemy ze słuchem czy uczucie zatkanego ucha. Dodatkowymi objawami mogą być ból głowy czy osłabienie.

Zapalenie ucha wymaga kontroli lekarskiej i zbadania ucha, który pozwoli lekarzowi ocenić stan błony bębenkowej naszego dziecka czy wygląd kanału słuchowego. Leczenie zależy od stanu małego pacjenta. Zdarza się, że zapalenie mija samoistnie po 2-3 dniach, ale zdarza się także że konieczne jest leczenie antybiotykiem, które jest już znacznie dłuższe.

Pamiętajmy, że ból ucha to nie zawsze źródło problemu, zwłaszcza u najmłodszych – źródłem bólu ucha mogą być np.: ząbkowanie czy infekcja gardła, także wzrost ciśnienia w uchu środkowym spowodowany alergią czy przeziębieniem. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zgłoszenie się z dzieckiem do lekarza, który oceni problem i dobierze odpowiednie leczenie.