Jak nauczyć dziecko samodzielnie zasypiać?

Jak nauczyć dziecko samodzielnie zasypiać?
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wielu rodziców walczy z dziećmi, jeśli chodzi o ich zasypianie. Kiedy zbliża się wieczór, wiele matek i ojców wpada w rozdrażnienie, ponieważ wiedzą, jak ich malec walczy z tym, żeby nie usnąć. Oczywiście są dzieci, które zasypiają bez żadnych problemów, jest to wspaniałe, ale nie każdy ma tyle szczęścia.
Maluch, który nie lubi zasypiać, charakteryzuje się wpadaniem wieczorem w rozdrażnienie, jest kapryśny. Jest już po prostu zmęczony licznymi bodźcami, ale nie umie sam się położyć. woli męczyć rodziców. Domaga się pici, jedzenie, bajki i nawet kiedy jego potrzeby są spełnione i tak marudzi. Jet to niezwykle frustrujące.

Jak nauczyć dziecko samodzielnie zasypiać?

Jak nauczyć dziecko samodzielnie zasypiać?Rodzice zastanawiają się wtedy jak nauczyć dziecko samodzielnie zasypiać, czy jest to w ogóle możliwe. Jest kilka sposobów na to, żeby dziecko zasypiało bez większych problemów. Dobrze jednak nie nastawiać się na cudowne efekty i podchodzić do tematu snu z cierpliwością. Należy się najpierw zastanowić, czy dziecko nie ogląda przed snem za dużo bajek. Warto mu wieczorem zapewnić pewną miarę spokoju. Dużo zależy od tego, czy ma swoje łóżeczko czy jeszcze śpi z rodzicami. Osobne łóżeczko może dziecko kojarzyć się z samotnością. Maluch zawsze będzie zasypiał lepiej, kiedy jest obok niego mama lub tata. Można malcowi przeczytać bajkę lub zaśpiewać kołysankę. nie najgorszą alternatywą jest również puszczenie uspokajającej muzyki.

Czasem wszystkie te metody zawodzą i dziecko domaga się wzięcia na ręce. Nie ma określonej odpowiedzi, jak postępować w takiej sytuacji. Niektórzy psychologowie i behawioryści doradzają konsekwencje, jeśli nie pomaga żadna z opisanych powyżej metod, malucha trzeba zostawić i wyjść z pokoju, kiedy płacze, wrócić do pokoju, ale go nie wyciągać z łóżeczka, pogłaskać, przytulić, uspokoić i znowu wyjść, ale tym razem na dłuższy czas na przykłada na 3-4 minuty, jeśli nadal płacze, powtórzyć wejście do pokoju i uspokoić malucha i znowu wyjść, nie wyciągać go z łóżeczka. Nie zawsze jednak to działa, ponieważ dziecko może samodzielnie potrafi już z niego wychodzić i będzie walić w drzwi, domagając się atencji.

Inni po prostu czekają na odpowiedni moment aż dziecko będzie bardziej samodzielne i samo nauczy się zasypiać, a jest to niemalże pewne.