Jak ochronić skórę dziecka przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Za oknem prawie lato, temperatury coraz bardziej sprzyjające długim spacerom. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że wszystkie dzieci bardzo lubią zabawy na świeżym powietrzu i wygrzewanie się w słoneczku. Tylko pamiętajmy – wszystko, także spacery powinny być przede wszystkim bezpieczne, aby uniknąć uszkodzeń słonecznych i chorób cieplnych. Jako rodzice musimy chronić dziecko przed wieloma niebezpieczeństwami. Nie inaczej jest jeśli chodzi skórę dziecka, ją także powinniśmy chronić, zwłaszcza przed promieniowaniem słonecznym.

Skóra naszych maluchów jest jeszcze bardzo cienka, dlatego powinniśmy dbać o nią szczególnie. Noworodki mają również mniej melaniny, a co za tym idzie, dużo łatwiej ulegają przypadkowym poparzeniom słonecznym niż starsze dzieci czy dorośli. W przypadku noworodków już nawet krótki pobyt na ostrym słońcu może się skończyć nieprzyjemnym zaczerwienieniem skóry malucha. W przypadku starszych dzieci, ochrona skóry jest równie ważna, zwłaszcza, że starsze dzieci zazwyczaj spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu. To nie tylko spacery, ale też boisko, rower czy zabawy na placach zabaw. Latem słońce jest wyjątkowo zdradliwe i potrafi naprawdę mocno świecić. Tak silne promienie bardzo szybko potrafią podrażnić skórę, a nawet wywołać udar słoneczny, jeśli nasze dziecko nie będzie odpowiednio chronione.

 

Są zasady, dzięki którym spacery, nawet w upalne dni będą bezpieczne i dla nas i dla naszych dzieci – w każdym wieku.

1. Czapka – zakładajmy czapki – klasyczne, a najlepiej z rondem – taką, która będzie chronić głowę i dodatkowo rzucać cień

na twarz i szyję naszego dziecka.

2. Daszki do wózków z filtrami UPF 50+ lub budka do wózka z takimi filtrami – dla najmłodszych to idealne rozwiązanie bowiem skutecznie zatrzymują większość promieni UV .

3. Krem przeciwsłoneczny – tu ważne, aby kremy były dostosowane do konkretnego wieku naszego dziecka. Kremy dla dorosłych, nie spełnią swojej roli na skórze dziecka, są bowiem zdecydowanie za słabe dla delikatnej skóry dziecka. Najlepszy będzie delikatny krem. Taki, który szybko się wchłania i posiada lekką konsystencję, a jednocześnie ma filtry SPF 50+. \

4. Odpowiednie godziny spacerów – bardzo dobrym sposobem jest unikanie spacerów w godzinach, kiedy słońce jest najwyżej a promienie są najmocniejsze tj; między 11:00 a 15:00. Spacerujmy rano lub po południu, nie narażając zdrowia w najbardziej upalnym momencie dnia.

5. Przebywajmy w cieniu – i nie chodzi tutaj o to, aby w piękne słoneczne dni, zamykać nasze pociechy w domu. Podczas zabawy w ogrodzie czy na placu zabaw zorganizujmy dzieciom cień, niech zabawa nie będzie tylko przyjemna ale także bezpieczna. Nie siedźmy w pełnym słońcu.

6. Okulary z filtrem przeciwsłonecznym – oczy dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe promieniowanie UVA i UVB , dlatego warto wcześniej kupić porządne okulary przeciwsłoneczne, które ochronią delikatny wzrok dziecka.

7. Nawodnienie – podczas upałów pamiętajmy, aby pilnować nasze dzieci żeby piły. Dzieci nie odczuwają, że tak bardzo pragnienia, zajęte zabawą potrafią zapomnieć podczas zabawy, że chce im się pić. To prosta droga do odwodnienia organizmu. Najlepsza będzie oczywiście woda. Aby była atrakcyjnym napojem dla dzieci dodajmy do niej świeże owoce czy mięte. W zależności co lubią nasze dzieci.

8. Przewiewne ubranie – podczas upałów o prócz tego, żeby nie ubierać dzieci za ciepło, stawiajmy przede wszystkim na naturalne tkaniny. Przegrzewanie dzieci jest bardzo niezdrowe. Najlepiej sprawdzi się miękki len i delikatna, naturalna bawełna. Niech ubrania będą luźne i komfortowe, w jasnych odcieniach, które odbijają światło i nie nagrzewają się.

 

Ochrona skóry dziecka to bardzo ważny temat. Nasze niemowlęta i małe dzieci trzeba chronić przed promieniami UV szczególnie mocno, gdyż skóra niemowlęcia jest ogromnie wrażliwa na działanie ultrafioletu, a dodatkowo nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów, które choć częściowo mogłyby ją przed nim ochronić.