Zakażenie dróg moczowych to zawsze nieprzyjemny problem. Sytuacja komplikuje się dodatkowo kiedy ten problem dotyka nasze maluszki. Niestety zakażenie układu moczowego to bardzo częsta dolegliwo wśród niemowląt i małych dzieci. Tu zaznaczyć trzeba, że u dzieci do 2 roku życia wskazaniem do przeprowadzenie badania moczu jest nie tylko podejrzenie ZUM (zapalenie układu moczowego), bolesność przy oddawaniu moczu i zmiana jego koloru czy podejrzenia chorób nerek ale także gorączka niewiadomego pochodzenia.
Takie podejrzenia, kwalifikujące do badania moczu w przypadku naszych dzieci to często nie lada wyzwanie. Aby badanie było wiarygodne i rzeczywiście stanowiło podstawę do postawienia prawidłowej diagnozy, próbka musi zostać pobrana w prawidłowy sposób. Inaczej badanie jest bezcelowe a wynik niewiarygodny. Jak więc prawidłowo pobrać mocz od naszych najmłodszych?
W niektórych przypadkach próbka pobierana jest przez lekarza ale znacznie częściej zadanie to spada na rodziców.
Pierwsze kroki w tej sprawie powinniśmy skierować do apteki. Tam zaopatrzymy się w specjalne woreczki, i to najlepiej od razu w kilka sztuk. Bierzmy pod uwagę, że zadanie to będzie wymagało od nas raczej kilku podejść.
Przy zakupie woreczków pamiętajmy o zaznaczeniu czy woreczka potrzebujemy dla dziewczynki czy chłopca. To jest różnica.
Oprócz woreczka kupić musimy także sterylny pojemnik na mocz. Będzie nam on potrzebny, kiedy nasze próby się powiodą – to do niego należy przelać mocz z woreczka i zabezpieczyć szczelnie zakrętką. Bardzo ważne jest aby absolutnie nie dotykać pojemnika i zakrętki od wewnętrznej strony.
Jest to metoda prostsza, jednak obarczona pewnym ryzykiem, bowiem podczas zakładania lub ściągania woreczka, w łatwy sposób może dojść do zanieczyszczenia próbki a wtedy wynik nie będzie w 100% wiarygodny.
Drugą metodą jest po prostu bezpośrednia „złapanie” moczu do sterylnego pojemnika. Nie jest to zadanie proste, ale możliwe, choć najczęściej bardzo czasochłonne.
W obu przypadkach należy pamiętać aby podmyć dziecko ciepła, bieżącą wodą przed pobraniem próbki moczu. U dziewczynek należy pamiętać o kierunku tej czynności – zawsze od przodu do tyłu – nigdy odwrotnie. To pomoże nam uniknąć sytuacji, w której moglibyśmy przenieś np: bakteria w okolice sromu.
Nie zniechęcajmy się jeśli zadanie idzie opornie. Niestety, cierpliwość to nasz jedyny sprzymierzeniec, zwłaszcza w przypadku najmłodszych.
Pamiętajmy o nawadnianiu naszych maluchów – to nieco ułatwi nam zadanie.
Kolejna ważna do zapamiętania informacja jest taka, że w przypadku niemowląt i małych dzieci, mocz nie musi być jak w przypadku dorosłych, tym pierwszym, porannym.