Jakie zabawki dla dziecka z autyzmem?

jakie zabawki dla dziecka z autyzmem
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Autyzm to choroba objawiająca się zaburzeniami funkcjonowania w świecie. Nieprawidłowości te doprowadzają do wyalienowania się ze społeczeństwa. Są to nieprawidłowości rozwoju, które charakteryzują się nieprawidłowym i upośledzonym rozwojem psychicznym, fizycznym, emocjonalnym i społecznym. Dziecko cierpiące na tę chorobą powinniśmy otoczyć szczególną opięką. Powinniśmy zwracać uwagę na jego odpowiedni rozwój, a także na to jak spędza czas podczas zabawy. Jakie zabawki dla dziecka z autyzmem będą najbardziej odpowiednie?

Czym jest autyzm?

Można wyróżnić wiele postaci autyzmu m.in. autyzm wczesnodziecięcy, atypowy, zespół Retta, zaburzenia hiperkinetyczne, zespół Aspergera i inne. Każde z tych zaburzeń objawia się najczęściej problemami w komunikacji chorego ze światem zewnętrznym. Młodzi ludzie, cierpiący na to zaburzenie często powtarzają te same zdania lub słowa, na zadane pytanie odpowiadają tym samym pytaniem, konstruowane przez nich zdania są nieskładne i niepoprawne gramatycznie, mają trudności w wyrażaniem swoich potrzeb, są odizolowane, boją się bliskości innych, mają problem podczas zabawy i inne. Najważniejsze dla dziecka autystycznego jest zachowanie rutyny i powtarzalności poszczególnych zadań, prac i zachowań. Dzieci ze spektrum autyzmu można poddać terapii, która łagodzi objawy zaburzenia. Pozwala dziecku się wyciszyć, opanować emocje oraz nauczyć komunikacji z innymi. Często stosowanymi zabiegami terapii są różnego rodzaju gry i zabawy.

Jakie zabawki dla dziecka z autyzmem?

jakie zabawki dla dziecka z autyzmemPrzede wszystkim zabawki te powinny stymulować rozwój ruchowy i społeczny dziecka, pozwalać dziecku poprawiać swoje umiejętności i nabywać nowe doświadczenia. Propozycjami takich zabawek są: klocki dotykowe, które pozwalają na kształtowanie różnych zmysłów, a przede wszystkim dotyku. Inną propozycją są gniotki antystresowa. Dzięki nim można zniwelować sztywnienie dłoni i palców, rozluźniać mięśnie, wylądować stres towarzyszący dziecku. Bardzo przydatnymi w terapii są także zabawki pomagające nawiązywać kontakty interpersonalne.