Chyba każdy przyszły rodzic i rodzic niemowlaka słyszał lub doświadczył problemu jakim może być kolka niemowlęca. Jest to zazwyczaj ogromny stres dla rodziców, ponieważ cierpienie dziecka jest dużym obciążeniem psychicznym. Epizody kolki zazwyczaj pojawiają się wieczorami co może potęgować całodzienne zmęczenie u rodziców maluszka. Pocieszeniem niech będzie fakt, że najgorszy okres związany z kolkami u naszego niemowlaka ma swoje apogeum około szóstego tygodnia życia dziecka i znacznie się zmniejsza w czwartym miesiącu.
A jakie zachowanie dziecka sugeruje, że nasze niemowlę może cierpieć z powodu kolki? O kolce mówimy, gdy dziecko bardzo dużo płacze. Ale co to znaczy konkretnie? Przecież wszystkie maluchy płaczą i to zazwyczaj często, gdyż jest to jedyny sposób komunikacji jaki w tym wieku znają. Obserwując naszego malucha zauważymy różnice w płaczu, zwłaszcza w jego intensywności. Jeśli nasz niemowlak płacze dłużej niż 3 godziny w ciągu dnia, przez co najmniej 3 dni w tygodniu, poza płaczem jest zdrowe i nic innego mu nie dolega, to najprawdopodobniej, to właśnie jest kolka. Pojawia się zazwyczaj popołudniami i wieczorem. Podczas kolki płacz dziecka jest bardzo trudny do uspokojenia, większość sposobów, które zazwyczaj działały uspokajająco na nasze dziecko, teraz nie działają. Płacz podczas kolki jest tak intensywny, że może przypominać bardziej krzyk lub wyraz bólu. Buzia dziecka się czerwieni a piąstki zaciskają. Maluszek może podciągać kolana do swojego brzucha lub wyginać plecy. Możemy także usłyszeć burczenie w brzuchu dziecka.
Niestety wciąż nie wiemy dokładnie co powoduje kolki u niemowląt. Naukowcy wykluczyli podłoże genetyczne i ewentualne powikłania związane z ciążą lub porodem, ale samych przyczyn wciąż nie ustalono. Podejrzewa się, że niektóre kolki u niemowląt mogą być spowodowane trudnościami w trawieniu, spowodowanymi jeszcze nie w pełni wykształconym i ukształtowanym układem pokarmowym lub alergiami pokarmowymi.
Jak pomóc dziecku podczas kolki?
• Delikatnie kołysz maluszka przez ramię,
• Trzymaj i przytulaj dziecko podczas ataków płaczu,
• Karm dziecko jak zawsze,
• Trzymaj dziecko w pozycji pionowej podczas karmienia, aby unikać połykania przez nie powietrza,
• Kąp dziecko w ciepłej wodzie,
• Możesz kołysać malucha w wózku lub koszu Mojżesza,
• Włącz dziecku misia szumisia, suszarkę lub biały szum z internetu,
• Masuj brzuszek malucha ciepłymi dłońmi, aby rozluźnić mięśnie brzucha i pobudzić pracę jelit,
• Pomóc może termofor z pestek wiśni,
• Pomóc mogą także kropelki na kolkę i probiotyki