Miód w diecie dziecka

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Miód – to chyba najsłodszy dar natury jaki istnieje. Nie bez powodu nazywany jest często płynnym złotem. To, że przyciąga aromatycznym zapachem, słodkim smakiem i złocistym kolorem to jedno, ale miód to także podstawa większości ziołowych leków. Świetnie sprawdza się też w domowych sposobach leczenia przeziębienia, bólu gardła, kaszlu a nawet na skaleczenia czy drobne rany.

Niewątpliwie miód to zdecydowanie same korzyści dla naszego zdrowia, jednak co z podawaniem miodu naszym dzieciom? Czy miód jest dla nich równie zdrowy jak dla nas dorosłych? Czy ten spożywany już w starożytnych cywilizacjach nektar mogą jeść najmłodsi? Otóż nie. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii nie powinniśmy wcale podawać miodu naszym dzieciom, jeśli nie ukończyły 12 miesiąca życia. Dodatkowo akademia nie zaleca podawania tego słodzika dzieciom poniżej 2 roku życia.

Wszystkie te zalecenia wynikają z troski o bezpieczeństwo naszych maluchów. Musimy bowiem wiedzieć, że miód może zawierać toksyczne dla niemowląt bakterie, które będą powodować zatrucie pokarmowe. Chodzi konkretnie o zatrucie jadem kiełbasianym, które w przypadku dzieci poniżej 24 miesiąca życia jest bardzo groźną sytuacją. Sytuacją, która może skończyć się nawet śmiercią. Dodatkowo miód u maluchów może powodować alergie.

 

A co ze zdrowotnymi właściwościami dla dzieci, które ukończyły drugi rok życia?

Tu sytuacja jest już inna. Zaleca się korzystać z dobrodziejstw tego nektaru, pamiętając o wybieraniu miodu z bezpiecznych, sprawdzonych, certyfikowanych i najlepiej lokalnych dostawców.

Wiemy, że miód to nie tylko słodzik i pyszny dodatek do herbaty, jakie więc jeszcze ma korzyści dla naszych starszych dzieci?

 

  • Miód – zawiera witaminy, minerały i aminokwasy, które sprzyjają rozwojowi dzieci, zwłaszcza w okresie, kiedy rosną.
  • Miód- wspomaga odporność, ponieważ zawiera właściwości przeciwutleniające. A przeciwutleniacze zapobiegają ryzyku wielu chorób.
  • Miód – daje długotrwałą energię, dzieję się tak, ponieważ miód to głównie naturalne cukry.
  • Miód – to naturalny środek przeciwbakteryjny, zabija szkodliwe grzyby i bakterie.
  • Miód- pomaga w gojeniu się ran, konkretnie pomaga w uwolnieniu się tlenu z rany co przyspiesza gojenie.
  • Miód – może kojąco działać na trawienie, pomagając tym samym łagodzić skutki biegunki.
  • Miód – chroni wątrobę przed uszkodzeniami, tworzy coś w rodzaju tarczy przed niektórymi uszkodzeniami czy chorobami.
  • Miód – działa kojąco na podrażnione, chore gardło. Może wyciszać uporczywy kaszel i łagodzić ból gardła.
  • Miód – mała łyżeczka przed snem może ułatwiać dzieciom zasypianie.

 

Miód to z pewnością zdrowszy zamiennik cukru. To porcja słodkiego zdrowia, która podawana z umiarem i rozwagą niesie za sobą same korzyści dla naszych dzieci.