Płonica czyli szkarlatyna to chorobą, która najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym, dlatego też nazwałam ją nową koleżanką z przedszkola, ale równie dobrze, nasze dzieci mogą przynieść ją ze żłobka lub szkoły. Zauważyć trzeba, że dorośli również mogą zachorować, jednak są to sporadyczne, pojedyncze przypadki.
Chorobę wywołują bakterie zwane Streptococcus z grupy A lub paciorkowce – to właśnie one odpowiedzialne są za szkarlatynę. Bakterie czasami wytwarzają truciznę (toksynę), która powoduje wysypkę — „szkarłatną” gorączkę. Paciorkowce to także te bakterie, które wywołują anginę. To właśnie chory na anginę lub płonicę jest zwykle źródłem zakażenie. Okresem sprzyjającym rozwojowi szkarlatyny jest zwykle okres jesienno-zimowy ale może się zdarzyć, że nasz maluch zachoruje w innym czasie. Płonica rozprzestrzenia się drogą kropelkową i jest chorobą niezwykle zakaźną, a jej okres inkubacji trwa zwykle od 12 godzin do 4 dni.
Objawy najbardziej charakterystyczne dla płonicy (szkarlatyny);
- Zarumieniona twarz, która może wyglądać na zaczerwienioną z bladym pierścieniem wokół ust czyli dokładniej mówiąc trójkąt pomiędzy fałdami nosowymi i brodą pozostaje jasny na tle czerwonej twarzy,
- Wysypka drobnoplamista, która może przypominać oparzenie słoneczne a skóra staje się wtedy szorstka w dotyku. Wysypka zaczyna się na twarzy lub szyi i rozprzestrzenia się na tułów, ręce i nogi. Jeśli zaczerwieniona skóra zostanie uciskana, zblednie,
- Fałdy w okolicy pach, łokci, kolan, pachwin i szyi, które stają są bardziej czerwone niż wysypka, która je otacza,
- Około 4-5 dnia, język staje się malinowy a brodawki na nim wyraźnie widoczne,
Inne objawy to:
- Silny ból gardła, zwłaszcza przy przełykaniu,
- Zaczerwienione – żywoczerwone gardło, zdarza się że, z białymi lub żółtawymi plamami,
- Trudności w połykaniu,
- Ból brzucha,
- Nudności,
- Wymioty,
- Ból głowy,
- Gorączka,
- Zapalenie migdałków,
- Zapalenie gardła,
- Wyraźnie powiększone węzły chłonne szyi, wrażliwe na dotyk,
- Charakterystyczny, biały nalot na języku,
- Około 4-5 dnia również na błonie śluzowej podniebienia możemy dostrzec czerwone plamki,
- Brak kaszlu,
- Brak kararu
Szkarlatyna występuje najczęściej u dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Dawniej szkarlatyna była poważną chorobę wieku dziecięcego. Jednak dziś, po wielu latach leczenie jej antybiotykami stała się mniej groźna i nie jest zwykle chorobą zagrażającą życiu czy powodującą nieodwracalne szkody w organizmie naszych dzieci. Mimo to pamiętać należy że, jeśli nie jest leczona lub jest leczona nieprawidłowo to szkarlatyna nadal może powodować poważniejsze stany, które wpływają na kondycję, głownie serca i nerki naszych dzieci, ale czasem także ma kondycję innych części ciała. Dlatego zawszy się skontaktować z naszym pediatrą, który wdroży prawidłowe leczenie. Najczęściej są to leki obniżające gorączkę, preparaty nawilżające błonę śluzową gardła i antybiotyk.