Prawidłowe nawodnienie organizmu u dzieci

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Woda to główny składnik w organizmie człowieka. Stanowi około 65 % naszej całkowitej masy ciała.  Bez wody nie ma życia. Nasz organizm nieustannie traci zapasy wody, dlatego tak ważne jest abyśmy te zapasy regularnie uzupełniali, zwłaszcza latem. Na zbyt szybką utratę tych zapasów szczególnie narażone są małe dzieci i osoby starsze.

Przed nami kolejna fala upałów. Podczas upałów bardzo ważne jest aby nawadniać organizm.

Pamiętajmy, że nasze dzieci potrzebują wody do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda pozwala regulować temperaturę ciała. Podczas aktywności fizycznej lub w czasie upałów nasze maluchy narażone są na przegrzanie. Prawidłowo nawodniony organizm ma na to sposób-  mózg ostrzega gruczoły potowe, aby produkowały pot, który będzie ochładzał ciało poprzez parowanie potu ze skóry, jednak kiedy dzieci nie piją wystarczającej ilości  wody ciało nie jest w stanie samo się ochłodzić.

Nie od dziś wiadomo, że woda nie jest ulubionym napojem dzieci. Dużo atrakcyjniejsze wydają się soki czy inne słodkie napoje. To nie do końca dobre rozwiązanie. Słodkie napoje nie gaszą pragnienia a uzupełnienie zapasów wody z nich jest znikome. Najlepszy rozwiązaniem będzie czysta woda, ale jeżeli nasze dziecko nie chce jej pić to spróbujmy urozmaicić ja na przykład dodając do niej owoce (np. cytrynę, pomarańcze, truskawki, maliny itp.) ogórka czy mięte.

Ile wody potrzebują nasze maluchy?

– niemowlęta do szóstego miesiąca życia – zasadniczo uzupełniają swój zapas wody z mleka matki lub mleka modyfikowanego – w czasie upałów można jednak podać naszemu dziecku między 100 a 190 mililitrów,

– niemowlęta między 6 a 12 miesiącem życia – 800 do 1000 mililitrów wody,

– dzieci od 1 do 3 roku życia – 1,25 l,

– dzieci między 3 a 6 rokiem życia – 1,6 l,

– dzieci między 6 a 9  rokiem życia – 1,75l,

– dzieci miedzy 9 a 12 rokiem życia – 2,1 l,

– dzieci między 12 a 15 rokiem życia – 2,35 l,

– dzieci między 15 a 18 rokiem życia – 2,5 l

Zasada jest generalnie taka: na jedną spożyta kalorie powinniśmy wypić 1 mililitr wody. Jest to trudne zadanie, jednak warto pamiętać o regularnym nawadnianiu, aby uniknąć kłopotów takich jak odwodnienie.

Jakie są objawy odwodnienia?

Odwodnienie u małych dzieci objawia się zwykle widocznymi sygnałami takimi jak:

– zwiększona senność,

– wklęsłe ciemiączko,

– brak łez podczas płaczu,

– widocznie mniejsze oddawanie moczu (sucha pieluszka),

U starszych dzieci możemy zaobserwować:

– suche bądź lepkie usta,

– rozdrażnienie,

– senność,

– zmniejszone ilość oddawanego moczu lub jego ciemna barwa,

– ból głowy,

– zawroty głowy,

– skurcze,

– szybki puls,

– zaczerwienienie skóry

Utrata wody z organizmu czyli odwodnienie może być bardzo niebezpieczne.  Teraz, latem, kiedy większość dni jest gorąca, a czasem nawet upalna, musimy wzmożyć naszą czujność i nie zapominać o uzupełnianiu płynów. Bądźmy czujni i uważni. Kontrolujmy ilość przyjmowanych płynów przez  nasze dzieci, ale również przez nas samych. Woda to bezcenny składnik naszej diety.