Rzadki wirus – BACM

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sezon infekcyjny niestety wciąż nie mija. Przeziębienie czy grypa to codzienność również w przedszkolach i szkołach naszych dzieci. Dziś przyjrzymy się wirusowi, który ostatnio znów daje o sobie znać, a jego nazwa brzmi dość tajemniczo. Myślę, że niewiele osób kojarzy tę chorobę, jednak warto dowiedzieć się o niej coś, ponieważ jej objawy choć ostatecznie nie muszą być groźne to mogą nas naprawdę przestraszyć.

 

Zacznijmy o tego, że wirus BACM (Benign Acute Childhood Myositis) czyli łagodne ostre dziecięce zapalenie mięśni – nie jest nowym wirusem. Choroba ta została opisana już pod koniec lat 60-tych dwudziestego wieku i nosiła nazwę epidemii mięśni podudzia. Jest to schorzenie występujące rzadko, jednak w ostatnim czasie znów się pojawia. Na szczęście jest to również schorzenie przemijające, na ogół całkowicie odwracalne.

Objawy najczęściej w pierwszych godzinach przypominają objawy grypy lub wirusów grypopodobnych. Dzieci wysoko gorączkują, pojawia się ból gardła, katar, delikatny kaszel, ogólne rozbicie i osłabienie. Rzadziej towarzyszyć temu wirusowi mogą również nudności, bóle mięśni czy wymioty. Niepokojący objaw, sugerujący jednoznacznie BACM pojawia się zwykle po dwóch lub trzech dniach od wystąpienia pierwszych objawów i jest to silne osłabienie mięśni i  bardzo duży ból łydek, który najbardziej dokuczliwy jest po okresie spoczynku, czyli najczęściej rano, po przebudzeniu. Dzieci uskarżają się na tak silny ból, który uniemożliwia im chodzenie czy nawet poruszanie nogami. Bóle, które dopadają nasze dzieci przy BACM zwykle są symetryczne. Prawie zawsze charakteryzują się nagłym początkiem. Mimo, iż ból łydek jest bardzo intensywny i dokuczliwy, ustępuje samoistnie już po około 2-3 dniach, a całkowity powrót do zdrowia u naszego dziecka trwa około tygodnia.

Ostre łagodne zapalenie mięśni jest chorobą, która mimo niepokojących objawów ma zazwyczaj bardzo dobre rokowania i nie wymaga trudnej czy skomplikowanej diagnostyki. Oczywiście wizyta u lekarza jest konieczna do postawienia prawidłowej diagnozy jednak samo leczenie jest leczeniem objawowym. A dziecko jeśli jego stan ogólny jest dobry,  nie wymaga hospitalizacji.

Zaleca się najczęściej podawanie leków przeciwbólowych i ograniczenie aktywności fizycznej. Dużo odpoczynku i leżenia w łóżku, aby umożliwić mięśniom regenerację.

Co ciekawe, choroba ta atakuje właściwie tylko dzieci, a grupą, która narażona jest najbardziej na zachorowanie to grupa chłopców w wieku od 6 do 9 lat – jest to ponad 70% wszystkich odnotowanych przypadków BACM.

Nie można bagatelizować żadnych objawów chorobowych, więc pamiętajmy, że wszystkie objawy powinniśmy konsultować z naszym pediatrom. Przyczyny bólu łydek mogą być różne i zawsze powinny być zgłaszane lekarzowi.