Smoczek. Tak czy nie?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Smoczek. Każda przyszła mama lub mama noworodka, zastanawia się czy zaproponować swojemu dziecku smoczek? Ten, jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Prawda jest taka, że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. Czasem zdarza się i tak, że już w łonie matki, podczas badania usg widzimy jak bobas ssie kciuk. Ssanie to naturalny odruch, który pomaga naszemu dziecku się uspokoić. Większość dzieci ma silny odruch ssania. Pomaga on w odżywianiu, często działa kojąco.
Czy smoczek to produkt całkowicie bezpieczny dla maluchów? Używanie smoczka może przynieść dziecku wiele korzyści, jeśli jest używany w sposób odpowiedzialny. Przyjrzyjmy się więc zaletą smoczka i jego wadą.

Pierwszą i wydaje się najważniejsza zaleta jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Jak wiadomo smoczek doskonale sprawdza się przy usypianiu dziecka, a według Amerykańskiej Akademii Pediatrii zasypianie ze smoczkiem znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia tego zespołu. Otwiera bowiem przestrzeń powietrzną wokół ust i nosa dziecka, co zapewnia mu wystarczającą ilość tlenu.

Kolejna zaleta jest fakt, że smoczek pomaga naszym dzieciom się uspokoić, wyciszyć.

Smoczek pozwoli też na chwilowe odwrócenie uwagi naszego dziecka, kiedy będzie taka potrzeba. Może się przydać kiedy będziemy z dzieckiem u lekarza, na badaniach, pobieraniu krwi czy innych stresujących malucha sytuacjach.

Kiedy zachcesz lecieć samolotem z maluchem, smoczek okaże się niezastąpiony. Niemowlęta nie potrafią celowo połykać lub ziewać, aby złagodzić ból ucha spowodowany zmianami ciśnienia powietrza, ale potrafią ssać.

Czy są więc wady? Tak. Przyjrzyjmy się im.

Po pierwsze używanie smoczka może zwiększać ryzyko infekcji ucha środkowego u malucha. Jednak wskaźniki infekcji ucha środkowego są na ogół najniższe od urodzenia do 6 miesiąca życia, a to właśnie wtedy dzieci są najbardziej zainteresowane smoczkiem.

Długotrwałe używanie smoczka może wpłynąć na kształt zębów i ust. Szczęka i tkanka dziąseł są w tym okresie bardzo plastyczne, a ciągłe trzymanie smoczka za przednimi zębami po 2 roku życia, a zwłaszcza po 4, może spowodować problemy z zębami.

Istnieje również ryzyko, że nasze dziecko może uzależnić się od smoczka. Jeśli tak się zdarzy, a dziecko używa smoczka do spania, możemy spotkać się z napadami płaczu w środku nocy, gdy tylko smoczek wypadnie z ust malucha.

Ostatecznie wiele zależy od nas, rodziców i od potrzeb naszego dziecka. Decydując się na smoczek pamiętajmy, że smoczki występują w różnych rozmiarach zalecanych dla różnych grup wiekowych. Dbajmy o to, aby smoczek zawsze był czysty. Regularnie go wymieniajmy (przynajmniej raz na 3 miesiące) i nie oblizujmy smoczka ani nie zanurzajmy go w słodkich napojach.