Zabawa – ważny element rozwoju najmłodszych

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Zabawki, książeczki, maty edukacyjne, klocki, piłki, puzzle – wybór zabawek na rynku dla dzieci w każdym wieku jest ogromny. Zainteresowania i pasje naszych dzieci są różne, ale co możemy zaproponować naszym najmniejszym dzieciom? Jakie zabawki będą najlepszym rozwiązaniem dla dzieci do 6 miesiąca życia i czym się kierować przy ich wyborze?

Przede wszystkim najważniejsze czym powinniśmy się kierować wybierając pierwsze zabawki dla naszego malucha to, to aby te zabawki były bezpieczne i wspomagały rozwój naszego dziecka.

Prawidłowy rozwój naszego dziecka od narodzin do 6-7 miesiąca życia jest niezwykle ważny ale jest tez bardzo intensywny i szybki. Dzieci zmieniają się z dnia na dzień, rozwijają się także z dnia na dzień. Codziennie zwiększa się ich radość z odkrywania i chęć poznawania swojego nowego środowiska. Aby ta radość była jeszcze większa możemy zaproponować maluchom odpowiednie zabawki dla ich wieku, które pomogą naszemu dziecku w tej ekscytującej misji odkrywczej, każdego dnia.

Wiemy, że słuch naszych dzieci jest dobrze rozwinięty już tuż po urodzeniu, więc dzieci słyszą nasz głos i rozpoznają go bez problemu już od momentu narodzin. Tu zatem dobrym pomysłem będą wszystkie zabawki dźwiękowe, zainteresują maluch i pozwolą mu odkrywać nowe dźwięki. Delikatnie inaczej sprawa ma się ze wzrokiem nowonarodzonego dziecka. Takie maluszki najlepiej widzą z odległości około 20-30 cm. Więc jeśli chcesz zainteresować noworodka jakąś książeczka kontrastową (operujące silnym kontrastem, aby pobudzić dziecięca ciekawość) lub zabawić swoja mimiką, zbliż się na około 30 cm, aby maluch mógł cię widzieć.

 

 

Najciekawsze dla maluszka, który skończył swój pierwszy miesiąc życia, będą zabawki, którą pozwalają jednocześnie patrzeć i słuchać. W tym okresie pojawia się także zainteresowanie jasnymi kolorami i różnymi fakturami. Gumowa zabawka, która pełnia te warunki, będzie fajnym rozwiązaniem na pierwszą zabawkę. Około trzeciego miesiąca życia zabawki stają się doskonałą zachętą dla naszego dziecka do doskonalenia techniki chwytania. Dzieci próbują sięgać interesujące je przedmioty. To może być mata edukacyjna, która zaspokoi w dziecku ciekawość na wielu płaszczyznach. Tak mata wydaje dźwięki, wyświetla obrazy czy pozwala sięgnąć po interesujący przedmiot, a do tego może mieć różną fakturę i poduszkę, która pozwoli maluchowi ćwiczyć prawidłowe leżenie na brzuszku.

Przed ukończeniem piątego miesiąca, dziecko odkryję najlepszą dla niego zabawę jaką będzie wkładanie do ust wszystkiego co wpadnie maluchowi w ręce. Wynika to bezpośrednio z tego, że na tym etapie rozwoju usta dziecka mają więcej zakończeń nerwowych na milimetr kwadratowy niż jakakolwiek inna część jego ciała. Pozwólmy dziecku rozwijać się w ten sposób, jednak w szczególny sposób zadbajmy o to, aby zabawki były wybierane z myślą przede wszystkim o bezpieczeństwie. Zabawki powinny być wykonane z trwałych, nietoksycznych materiałów, które nie będą posiadały żadnych ostrych krawędzi.

Około szóstego miesiąca życia nasze dziecko zaczyna już powoli siadać, a to daje już całkiem nowe możliwości rozwojowe.

Pamiętajmy, zabawki to nie tylko zabawa, zwłaszcza dla najmłodszych, zabawki to rozwój fizyczny i emocjonalny. Zabawki to także rozwój umiejętności poznawczych i kreatywnych, ale również rozwój społeczny. Jednym słowem dzieci najlepiej rozwijają się przez zabawę.