Zabawy dla rodzeństwa w domu

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Zabawa to dla dzieci podstawowy sposób na poznawanie świata i spędzanie wolnego. Mając jedno dziecko, często rodzice spędzają z nim czas, organizując zabawy zgodnie ze swoją wiedzą i wyobraźnią. Gdy pojawia się kolejny członek rodziny szybko okazuje się, że rodzeństwo lubi spędzać czas wspólnie i organizuje sobie zabawy według własnych reguł i zasad. Czasem jednak dzieci zaczynają się nudzić lub zabawa przybiera formę niedopuszczalną z punku widzenia życia społecznego. Co wtedy? Zabawy dla rodzeństwa w domu mogą zaaranżować również rodzicie.

Zabawy dla rodzeństwa w domu

zabawy dla rodzeństwa w domuMożna zaproponować wyjście na świeże powietrze i zabawę w parku czy w piaskownicy. Jeżeli jednak pogoda uniemożliwia wyjście na dwór pozostają zabawy dla rodzeństwa w domu. A wówczas rodzice mają pole do popisu i mogą zaproponować nowe formy spędzania czasu. Wśród pomysłów na zabawy dla rodzeństwa w domu sprawdzą się wszelkie gry planszowe, układanie budowli z klocków czy zabawy kreatywne. Z punktu widzenia rozwoju dziecka i jego socjalizacji, ważne by były to zabawy rozwijające i bardzo urozmaicone. Można skorzystać z bardzo bogatej oferty gier planszowych oferowanych przez liczne wydawnictwa i skierowane do odbiorców w określonym wieku. Dobrze sprawdzają się klocki. Gdyż dzięki nim dzieci budują dokładnie to, co jest dla nich ważne. Okazuje się, że popularne klocki konstrukcyjne są odpowiednie dla dzieci w różnym wieku i różnej płci i można tak pokierować zabawą, by dzieci czuły się współodpowiedzialne zarówno za część konstrukcyjną jak i fabularną zabawy klockami.

Zabawy pobudzające kreatywność

Kolejnym pomysłem są wszelkie zabawy kreatywne nastawione na rozwój motoryczny dziecka oraz pobudzanie jego wyobraźni. Oprócz kolorowania i rysowania można zaproponować wycinanie i klejenie, zabawę masami plastycznymi, wykorzystanie drobnych przedmiotów do tworzenia konstrukcji przestrzennych, np. mebelków dla lalek, samochodów, czy robotów. W przypadku zabaw kreatywnych jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.