Tak jak każde dziecko jest inne, tak też proces ząbkowania u każdego dziecka może przebiegać troszkę inaczej. Ogólnie przyjmuje się, że większość dzieci zaczyna ząbkować około 6 miesiąca życia. Ale jeśli nasz maluch skończył już ten wiek, a ząbkowania wciąż nic nie zapowiada, nie należy się tym martwić. Dzieci, jak wiadomo, są różne. Pewne procesy są indywidualne. Jeden maluszek przywita swój pierwszy ząb mając 6 miesięcy, u innego pierwszy ząb pojawi się w 12 miesiącu życia, a u innego dziecka, pierwszy ząb może się pojawić w wieku 4 miesięcy. Nie ma jednej reguły. Zdarza się także, że niektóre dzieci rodzą się z pierwszymi zębami – to również jest w porządku. Z duża dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że nasze dziecko otrzyma pierwszy ząb w pierwszym roku swojego życia.
Więc czy to już ząbkowanie? Jakie są jego objawy? Na co zwrócić uwagę?
Choć zdarzają się dzieci, które ząbkują bez bólu i dyskomfortu, to ząbkowania u zdecydowanej większości dzieci, nie sposób przeoczyć.
– maluchy maja wtedy dziąsła obolałe i czerwone w miejscu, w którym ma pojawić się ząb,
– pojawia się wzmożone ślinienie,
– dziecko może być bardziej rozdrażnione, niespokojne niż zwykle,
– mogą pojawić się problemy ze snem,
– dziecko może pocierać ucho,
– może pojawić się wysypka na twarzy czy zarumieniony policzek,
– zdarza się delikatnie podwyższona temperatura,
– czasem dziecko odmawia jedzenia
Jeśli natomiast do tych objawów dojdzie biegunka, wysypka w innych miejscach i wysoka temperatura, należy skontaktować się z pediatrą. Ale jeśli nasz maluch nie ma takich problemów, możemy pomóc mu w prosty sposób. Najbardziej pomocne są chłodne a nawet zimne jedzenie (np: schłodzony kawałek marchewki) czy picie. Dobrym pomysłem są tez schłodzone zabawki/ gryzaki czy masaże obolałego dziąsła. Wszelkie żele i maści dostępne w aptece na ząbkowanie powinny być konsultowane z pediatrą ponieważ najczęściej zawierają silne środki znieczulające.