Zapalenie oskrzeli u dzieci

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Luty, pogoda mocno kapryśna, o chorobę nie trudno. Najczęściej infekcje dopadają nasze maluchy, które w żłobku, przedszkolu czy szkole nieustannie wymieniają się wirusami i bakteriami z innymi dziećmi. Dziś przyjrzymy się objawom zapalenia oskrzeli u dzieci, ponieważ bardzo łatwo je przeoczyć a objawy pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub infekcją krtani. Warto zauważyć, że zapalenie oskrzeli może dopaść każdego, jednak okazuje się, że na ostrą jego formą najczęściej zagrożone są dzieci do 5 roku życia.

 

Czym jest zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli to dość powszechna choroba układu oddechowego. Potrafi rozwinąć się błyskawicznie i utrzymywać się przez kilka tygodni. Głównym winowajcom wywołującym zapalenie oskrzeli są wirusy, które odpowiadają za około 90% infekcji ( głownie grypy typu A i B, RSV oraz adenowirusy), a tylko około 10% wszystkich przypadków to zapalenia bakteryjne (bakterie krztuśca, chlamydi czy mikoplazmy) bardzo często jest to zapalenie przewlekłe ale dobrze reagujące na leczenie antybiotykami.

 

Jakie są objawy sugerujące zapalenie oskrzeli?

• Silny kaszel, zwykle utrzymujący się powyżej pięciu dni. Najczęściej ten męczący kaszel jest suchy na początku infekcji. Wraz z rozwojem choroby kaszel zmienia się w mokry, odksztuszający się. Wykrztuszana wydzielina może być przeźroczysta, żółta, zielona a nawet szara,
• U małych dzieci mogą pojawić się wymioty ze śluzem,
• Ból gardła,
• Ból głowy,
• Uczucie ucisku lub ból w okolicy klatki piersiowej. Bardzo często nasilony podczas kaszlu,
• Zatkany nos lub cieknący katar,
• Charakterystyczny, świszczący oddech,
• Uczucie braku tchu,
• Duszność,
• Ogólne rozbicie,
• Dreszcze,
• Gorączka utrzymując się około 3 do 5 dni

Zapalenie oskrzeli może przyjąć dwie formy. Te dwa rodzaje zapalenia oskrzeli to zapalenie przewlekłe (najczęściej dotyka osoby dorosłe) lub ostre (najczęściej występuje u dzieci). Ostre zapalenie oskrzeli powstaje, gdy dochodzi do zapalenia błony śluzowej oskrzeli. Forma taka trwa zazwyczaj około 5 do 14 dni i najczęściej nie jest bardzo ciężkim schorzeniem oraz ustępuje samoistnie. Mimo tego, bezpieczniej jest zawsze skonsultować się ze swoim pediatrom, zwłaszcza jeżeli:
– stan dziecka pogarsza się,
– objawy nie ustępują lub nasilają się,
– dziecko jest senne, nie chce jeść,
– gorączka utrzymuje się dłużej niż 5 dni,
– objawy utrzymują się ponad tydzień,
– oddech dziecka jest świszczący,
-pojawia się duszność i ból w klatce piersiowej, nasilający się podczas wdechu

 

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci zazwyczaj jest objawowe. Pomagają leki przeciwgorączkowe i ułatwiające odkrztuszanie. Należy pamiętać, że podczas każdej infekcji dziecko powinno przyjmować dużo płynów i w ten sposób nawadniać osłabiony organizm, ale również rozrzedzać zalegająca wydzielinę, ułatwiając jej wykrztuszanie. Dobrym pomysłem podczas zapalenia oskrzeli będzie także skorzystanie z nawilżacza powietrza.
Niestety u małych dzieci, zapalenie oskrzeli może mieć tendencję do nawracania, dlatego należy zachować czujność.