Zapalenie piersi, to bolesne i dość nieprzyjemne schorzenie dotyka najczęściej kobiety karmiące (zwykle w pierwszych sześciu miesiącach karmienia) piersią. Jednak problem ten może dotyczyć w rzadszym stopniu także kobiet, które nie są w okresie laktacji oraz może wystąpić także u mężczyzn. Zapalenie piersi zwykle spowodowane jest infekcją. To uwięzione w piersi mleko jest najczęstszą przyczyną problemu, ale przyczyny mogą być również inne.
Czasem zdarza się, że za zapalenie piersi odpowiedzialny jest zatkany przewód mleczny. Dzieje się tak, kiedy dziecku nie udaje się podczas karmienia całkowicie opróżnić piersi. Wtedy może dojść do zatkania kanału mlecznego co z kolei powoduje cofanie się mleka, efektem będzie infekcja piersi.
Przyczyna naszego bólu mogą być także bakterie, które przedostaną się do piersi. Mogą tam trafić wprost z powierzchni naszej skóry lub z jamy ustnej naszego malucha. Przedostając się do naszych przewodów mlecznych po przez pękniętą skórę lub przez otwory mleczne. Zalegające w piersi mleko to idealna pożywka dla różnego rodzaju bakterii.
Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia piersi to:
- Palenie papierosów,
- Złe nawyki żywieniowe,
- Uciskanie piersi, np. przez zbyt obcisły stanik, co może znacznie ograniczać drożność kanałów mlecznych,
- Nadmierny stres,
- Przemęczenie,
- Wcześniejsze wystąpienie zapalenia piersi,
Objawy wskazujące na zapalenie piersi:
- Ból piersi,
- Zaczerwienienie,
- Uczucie ciepła w piersi,
- Obrzęk,
- Dreszcze,
- Gorączka,
- Tkliwość piersi,
- Uczucie pieczenia w piersi,
- Pogrubiona tkanka piersiowa,
- Ogólne złe samopoczucie
Niestety schorzenie to jest bolesne i nieprzyjemne, wymaga konsultacji lekarskiej i najczęściej również kuracji antybiotykowej. Dodatkowe zalecenia to nieprzerywanie karmienia. Taka kontynuacja może być trudnym wyzwaniem, ale pozwala opróżnić kanały mleczne i przyspieszyć gojenie.