Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Diagnoza – zapalenie wyrostka robaczkowego. Ale co to właściwie oznacza? Czym jest wyrostek robaczkowy i jakie daje objawy? Co powinno nas zaniepokoić i na co zwrócić uwagę?

Zacznę od tego, że wyrostek robaczkowy w najprostszych słowach to niewielki narząd w naszej jamie brzusznej, przyczepiony niejako do naszego jelita grubego po prawej stronie. A konkretnie w prawym dolnym rogu naszego brzucha.

Czym jest zapalenie wyrostka?

Zapalenie wyrostka robaczkowego to nic innego jak stan zapalny tego narządu. Występuje wtedy, kiedy z jakiegoś powodu wyrostek robaczkowy zostaje zablokowany. Obejmuje to blokadę spowodowaną stwardnieniem stolca lub stanem zapalnym w węzłach chłonnych znajdujących się w naszych jelitach, a także infekcje.

Chociaż zapalenie wyrostka robaczkowego to dość powszechne schorzenie, nie każdy wie jak je rozpoznać. Sytuacja komplikuje się dodatkowo jeśli chodzi o nasze maluchy. Dzieci bowiem często uskarżają się na bóle brzucha i rzadko kiedy są w stanie sprecyzować konkretnie miejsce „na brzuchu”, które boli. czy w ten sposób możemy przegapić niebezpieczne problemy z wyrostkiem u naszego dziecka? Raczej  nie. Przyjrzyjmy się uważnie temu co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu naszych dzieci, bo chociaż wyrostek jest małym narządem to może przysporzyć dużych kłopotów.

 

Uważajmy na takie objawy jak:

– pierwszym objawem na jaki uskarżać się może nasz maluch jest często ból w okolicach pępka, sytuacja taka powinna wzmożyć naszą czujność,

– początkowo temperatura ciała jest delikatnie podwyższona, ale stan podgorączkowy wraz ze wzrostem bólu może zmienić się w gorączkę,

– ból z okolicy pępka nasila się i przenosi na dolna, prawą stronę brzucha,

– bądźmy czujni nawet jeśli ból pojawi się i zniknie. Jeśli to wyrostek, możemy być pewni że ból wróci i będzie silniejszy, z czasem stanie się równomierny i intensywny,

– dziecko najpewniej starci apetyt przez dolegliwości bólowe,

– pojawić się mogą nudności i wymioty,

– towarzyszyć tym objawom może dodatkowo niewielka biegunka,

– brzuch naszego dziecka może stać się tkliwy i spuchnięty,

– dziecko może częściej oddawać może, a dodatkowo może temu towarzyszyć ból,

– pojawić się może także podwyższone tętno

 

Wszystkie te objawy są poważne. Nieleczone w porę zapalenie wyrostka robaczkowego może skutkować jego pęknięciem, a taka sytuacja jest już bezpośrednim zagrożeniem życia naszego dziecka.

Mimo, iż najczęściej zapalenie wyrostka dopada osoby po 20 i 30 roku życia, ale tak naprawdę może wystąpić w każdym wieku. Dzieci mimo, iż chorują rzadziej, to jednak chorują. Jeśli już bardziej narażone są starsze dzieci i nastolatkowie. Dzieci poniżej 5 roku życia chorują bardzo rzadko. Mimo to bądźmy czujni i pamiętajmy, aby nie bagatelizować objawów. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego każda minuta jest bezcenna.